[Hlavní stránka] [Historie] [Texty] [Fotky z koncertů] [Koncerty] [Diskografie] [Napsali o nás] [MP3] [Rockruh] [Guestbook] [Odkazy] [Kontakt]


Historie 
HROMOSVODU



[Ondřej Fencl; odkaz na originál, čb 127KB 811x1150 pix]
Ondřej Fencl
  Martin Přeček a Ondřej Fencl
Martin Přeček a Ondřej Fencl


Odjíždím Skupina byla založena 26.11. 1994 pianistou a kytaristou Ondřejem Fenclem, který ke spolupráci přizval houslistu Jana Švejdu a tamburinistu Jiřího Husáka. První rok existence by se dal nazvat dětskou hrou na folk a country. Vlastních písní bylo dost, zkušenosti žádné. V dubnu jsme přibrali kytaristku Vandu Kasperovou, která u nás vydržela 4 měsíce. V té době jsme už měli za sebou tři malá vystoupení a na kontě asi 15 písní, a tak jsme si začali na zcela normálním kazeťáku nahrávat vlastní kazetu. Tu jsme dohotovili v prosinci 1995 a nazvali ji podle naší nejstarší písně Odjíždím. To už jsme zase byli bez kytaristky.

Nambr tůů

V dubnu 1996 byl první opravdový velký koncert na Klamovce, kam přišlo 80 lidí. Tedy úspěch. Jan Švejda ale ztrácel nadšení a brzy zcela nepochopitelně přestal s houslemi a vyměnil je za kytaru. V září byl proto do skupiny přijat houslista Přemek Vlk a posléze i violoncellista Martin Přeček. Začali jsme pracovat na další kazetě, ale do konce prosince jsme se ani jednou nesešli všichni. Přemek neměl moc času, Jenda moc chuti a Martin zatím nebyl moc potřeba. Kazetu jsme nicméně úspěšně dokončili a nazvali ji Nambr Tůů. Během roku 1997 se stále více vytrácel tamburinista Jiří Husák a během dalšího roku se vytratil úplně.

Nepovedený koncert na Klamovce v lednu 1997 byl poznamenán nezájmem Jana Švejdy, absencí Přemka Vlka a celkovou nesehraností. V březnu se stal členem skupiny Martin Fencl, který s Hromosvodem od počátků spolupracoval jako host na flétnu. Po naší účasti na Folkovém kvítku, zakládající člen Jan Švejda skupinu opustil a po vcelku zdařilém červnovém vystoupení v KS Průhon se rozloučil i přespříliš časově vytížený Přemek Vlk.

Zůstali jsme tedy tři : Ondřej Fencl, Martin Fencl a Martin Přeček. Nechtělo se nám hrát v tak komorní sestavě, a tak jsme oslovili kamaráda Vítka Vebra hrajícího na flétnu. Hned nám ale bylo jasné, že druhou flétnu nevyužijeme na sto procent, a tak dostal za úkol i rytmiku. Po zdařilém prosincovém koncertu na Klamovce v nové sestavě Fencl-Fencl-Přeček-Vebr jsme začali pracovat na třetí kazetě. Stále jsme ale nemohli sehnat housle. To se nám podařilo až tři měsíce poté, v březnu 1998, kdy do skupiny přibyla Marie Špinková.

Rychle jsme secvičili dvě novinky a z pražského Folkového kvítku jsme s nimi postoupili do finále. Tam už to tak žhavé nebylo, ale přinejmenším jsme byli bohatší o obrovskou zkušenost.

Pokračujeme v akci

Na konci června jsme dodělali kazetu Pokračujeme v akci a teprve v září jsme začali zevrubně cvičit celý repertoár, což vyústilo v listopadový koncert v Průhonu, kam přišlo téměř 100 lidí. Marie přibrala ke svým houslím i hoboj, Martin Fencl zase trubku a kytaru a Hromosvod se pomalu ale jistě začal posunovat k hudebnímu stylu, který dnes nazýváme alternativní folk-rock-country.

Rok 1999 byl pro skupinu přelomový. Jestliže jsme za čtyři roky existence udělali 10 kroků vpřed, následující rok znamenal dalších 100. Zúčastnili jsme se Zahrady, Porty, znovu jsme z Kvítku postoupili na Konopiště, absolvovali jsme několik koncertů (konečně už i se zvukařem), naučili jsme Vítka alespoň základům hry na bubny. Koncem června skupinu opustila Marie Špinková. Vystřídala ji instrumentálně vyspělejší houslistka Markéta Pipková, Marie pak slíbila, že nám bude nadále alespoň hostovat na hoboj (později ji vystřídala její sestřenice Dora Špinková).

V listopadu jsme v Trojické oslavili pět let existence Hromosvodu. Poté jsme se soustředili na předělávání kazety Pokračujeme v akci, která se nám s odstupem času zdála příšerná.

PtáciV průběhu zimy jsme se opět zúčastnili Zahrady a Porty, opět bez větších úspěchů. Na jaře - po dokončení zmiňovaného MC - jsme se s vervou pustili do nahrávání nové kazety. Trvalo bezmála rok, než se nám ji podařilo natočit a bezmála dva měsíce než byla zbavena všech technických nedostatků a přepálena na CD (mezitím jsme opět stihli několik koncertů, Zahradu a Portu). Album dostalo název Ptáci a pokřtili jsme jej kde jinde než na Klamovce. V červnu přišel v podobě jednoho z nejpodařenějších koncertů dlouho avízovaný odchod multiinstrumentalisty Martina Fencla (flétny, trubka, kytara, mandolína) a jeho nahrazení flétnistkou Zuzanou Novotnou. Současně s Martinem se rozloučila i hostující hobojistka Dora Špinková a Markéta Pipková přibrala ke svým houslím na poloúvazek i kytaru. Červen 2001 byl tedy pro Hromosvod velkým zlomem -repertoár sice zůstal stejný, ale bylo ho třeba přizpůsobit novému nástrojovému obsazení, což se promítlo do alespoň částečné unifikace hudebního stylu kapely a taktéž do její profesionalizace. Hovořit o ustálení ale zatím bylo předčasné.

V prosinci Hromosvod opustila Zuzana Novotná a Markéta Pipková musela na několik měsíců přestat hrát kvůli zranění ruky. I přesto se kapele s novou flétnistkou Terezou Málkovou a hostujícím houslistou Ondřejem Hanouskem (Czeltic) podařilo konečně prolomit sérii neúspěchů a napotřetí postoupit z předkola Zahrady.

V dubnu se na post houslistky vrátila Markéta Pipková a do řad Hromosvodu vstoupila jako host hobojistka Olga Bartoňová. Série úspěšných jarních koncertů pak vyústila ve zdařilé vystoupení na festivalu Folková růže v Jindřichově hradci.

Následné pražské letní soustředění přineslo kromě jiného řadu nových písní, podzim pak několik vydařených koncertů a započetí nahrávání vzpomínkového alba Kinderfolk, které pravděpodobně definitivně uzavřelo kapitolu "Hromosvod – amatérská dětská kapela".

Na jaře jsme konečně ve studiu Sklep u kolínského muzikanta Ládi Douska začali pracovat na regulérním studiovém albu, v čemž jsme průběžně pokračovali až do konce roku. Zároveň jsme si odbyli rozhlasovou premiéru - nejprve na rádiu Beat, posléze i na brněnském Proglasu, kde jsme dokonce dostali celou půlhodinu včetně rozsáhlého rozhovoru. Za všechny jarní a letní koncerty jmenujme alespoň květnový Liberec, červnový Vagón či - po letní pauze - srpnový Jimramov.
V listopadu odcestovala Tereza Málková na půl roku do Itálie, na postu flétnistky ji dočasně nahradila Karolína Skalníková (Hudba Praha, Sekvoj, ex-Uširváč).
V lednu 2004 bylo definitivně dokončeno první studiové album Hromosvodu a podepsána smlouva s renomovaným vydavatelstvím Indies Records, což je zřejmě zatím nejzásadnější zlom v „dějinách“ kapely. Cd dostalo název 17 lízátek a vyšlo 22. března 2004.Následovat bude rozbujení koncertní činnosti, které jsme opatřili humorným přívlastkem „tour“... A teď jsme jen zvědaví, jak se do toho všeho promítne naše nová příslušnost k hudební stáji Indies Records.

Pro pořádek ještě současné složení skupiny:

Ondřej Fencl- vedoucí skupiny, zpěv, kytary, harmonika, mandolina, klávesy
Martin Přeček- violoncello, baskytara, zpěv
Vít Vebr- bicí, flétna
Markéta Pipková- housle, kytara, zpěv
Tereza Málková- flétny, zpěv
Olga Bartoňová- hoboj, j.h.

[JZD Hromosvod; odkaz na originál-126KB,čb 1150x814 pix]
JZD Hromosvod

Kontakt:  Ondřej Fencl
Krouzova 3049
143 00 Praha 4
mobil: +420/ 776 271 440
mail: ondrej.fencl@seznam.cz
net:   martin.precek.cz/hromosvod/



Zpět na hlavní stránku


[This page is administrated by Martin@Precek.cz]